Książki dla kolejnych pokoleń!

IMG_20160527_180608Na czym polega różnica? Czym różnią się książki, które czytam dzieciom od tych które czytałam dzieckiem będąc?

I żeby nie było: zachwycam się literaturą dla dzieci, książkami, które obecnie czytamy, całą serią o Dusi, Albercie i Basi. Dużo tam ciepła, mądrości i życia prawdziwego z rozstaniami, bólem, chorobą, trudnymi emocjami. Dużo w nich miłości, przyjaźni, bliskości…

Wychowałam się jednak na innych książkach, jestem z pokolenia Małgorzaty Musierowicz, Alfreda Szklarskiego, L.M.Montgomery i Wiesława Wernica, Kornela Makuszyńskiego i pana Niziurskiego. Pamiętam te książki doskonale, wszystko tam było. Całym sercem kochałam rodzinę Borejków, skutek jest taki, że kiedy urodziła się nam córka natychmiast dostała imię po jednej z bohaterek – Ida. Z kolei z Tomkiem bywałam w tylu miejscach na świecie…, a wtedy nie było w telewizji programów podróżniczych. Wakacje z duchami, Pan samochodzik – jakie tam były przygody…, no i Szatan z siódmej klasy, to był gość! Z kolei Ania z Zielonego Wzgórza, ruda niby brzydka, a jaka  ciekawa i nietuzinkowa!

Jak książki mojego dzieciństwa różnią się od książek, z którymi na co dzień obcują nasze dzieci? To jest moja bardzo subiektywna ocena: Mam poczucie, że w książkach mojego dzieciństwa było dużo mniej mamy i taty, tak bardzo skupieni byliśmy na przygodzie, koleżance, czy koledze, że mama z tatą orbitowali gdzieś między pracą, kuchnią, czy zajęciami, które pochłaniały ich bez reszty. Spokojnie można było zniknąć z domu na cały dzień, czy pójść na noc do koleżanki lub kolegi nie doprowadzając rodzica do białej gorączki z powodu nieobecności. Natomiast dziś w książkach dla dzieci, aż gęsto czasami od rodziców żywo zainteresowanych każdą minutą dziecka. Rodziców organizujących wyjścia, wycieczki, zabawę i spotkania towarzyskie też. Nie oceniam, też jestem zaangażowana w realizację wspólnych pomysłów na czas wolny, też to lubię!

Taka mnie tylko dopadała myśl, że każde pokolenie ma swoje książki…

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *