Odmienność, nie trzeba się bać!

Wiem, jeszcze mamy wakacje, rozkoszujemy się tym stanem, lub jak ja żyjemy w napięciu i wciąż poszukujemy możliwości zagospodarowania czasu naszym dzieciom, chodząc przy tym do pracy. Jak na razie, świetnie nam idzie…, dziś mam przyjemność być z dziećmi. Na dworze grzmi i leje, mam więc czas dla nich i dla siebie też.

Wczoraj skończyliśmy czytać książkę, która przeniosła nas już do czasu szkoły i obowiązków.

Co to znaczy być normalnym? kiedy wiemy, że ktoś jest stuknięty? czy ja jestem normalny? wszystkie te pytania pojawiają się w książce: “Inny niż wszyscy”, która opowiada o chłopcu z zespołem Aspergera, a raczej o tym jak widzą go koledzy w klasie.

Osobiście spotkałam się z tą nazwą będąc asystentem rodziny w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie, wcześniej nie miałam pojęcia o jej istnieniu. Niestety nie udało mi się znaleźć odpowiedzi, na pytanie, jaką ilość dzieci z zespołem Aspergera spotkamy w wałbrzyskich szkołach? choć właściwie, czy to ma znaczenie? czy to będzie jedno dziecko, czy więcej? Znaczenie ma postawa innych uczniów, kolegów i nauczycieli, oraz co najważniejsze nas rodziców.

Dobrze jest wcześniej poczytać o zespole Aspergera i mieć pojęcie o co chodzi, dobrze jest też z dziećmi o tym porozmawiać, choć myślę, że nie trzeba się szczególnie rozwodzić nad objawami. Naprawdę dobrym wyjściem do rozmowy jest książka, jej ogromną zaletą jest przeplatające się od pierwszych do ostatnich stron pytanie, o to skąd wiemy, że ktoś jest normalny, a ktoś inny już nie? odpowiedzi szuka 9 letni Dawid, zamartwiając się, nie śpiąc i uważnie obserwując otaczających go ludzi. Zadaje też pytania bliskim, odpowiedzi nie zawsze go uspakajają…

Po przeczytaniu znaleźliśmy odpowiedź na  pytanie: czy jest taka choroba jak “inność”? koniecznie przeczytajcie z dziećmi, zanim początkiem września powrócą do szkoły, będą mądrzejsze i mam nadzieję, że inność nie będzie im przeszkadzać, szokować, czy spędzać snu z powiek… I co najważniejsze, nie będą się jej bać!

Inny niż wszyscy, Per Nilsson, wyd. Zakamarki

http://www.zakamarki.pl/index.php/inny-niz-wszyscy.html

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *