Porozmawiajmy o uczuciach

Porozmawiajmy o tym, co myślimy o uczuciach? Co każdy z nas myśli, trudno zauważyć, myśli są tylko nasze osobiste i ukryte, o ile się nimi nie podzielimy, o ile ich nie wypowiemy, to druga osoba nie ma pojęcia, co myślimy na dany temat. Zupełnie inaczej rzecz ma się z emocjami, z łatwością można je dostrzec na naszej twarzy, w postawie, czy tonie głosu. Nie zajmuje nam dużo czasu rozpoznanie, czy dana osoba jest zła, wściekła, czy też smutna. Emocje są ujawnione, a już emocje naszych dzieci, wprost rzucają się nam w oczy i w uszy.

Czy będąc rodzicem, doceniam wartość przeżywanych emocji własnych, w związku z wychowaniem i emocji dziecka, w związku z dorastaniem? Wiecie, że to jest trudne, bardzo, bardzo trudne! A przy tym, jakie to jest ważne dla prawidłowego rozwoju naszych dzieci. Bez przeżywania i rozumienia emocji, trudno będzie zrozumieć innych ludzi i budować z nimi bliskie i zdrowe relacje.

Uczucia i emocje się dopełniają, dlatego używam obu sformułowań. Najważniejsze jest jednak to, że emocja, czy uczucie, przeżywane przez moje dziecko, niesie informację dla mnie. Jeśli jestem gotowa tę informację odczytać, przyjąć i zaakceptować, bez ponaglania, oceniania i negowania. Jeśli umiem ją nazwać i mam gotowość potraktować jako fakt, jeśli mam zgodę na akceptowanie wszystkich stanów emocjonalnych mojego dziecka, to mogę mieć wpływ na jego zachowanie.

I tu zaczyna się wychowanie, tylko kiedy damy dziecku przestrzeń i czas do wyrażania emocji (uważne słuchanie), zaakceptujemy wszystkie emocje dziecka i pomożemy mu je nazwać. Możemy pomóc mu je przeżyć, i zrozumieć zachowanie, a na zachowanie dziecka mamy i możemy mieć wpływ, aby je korygować i modyfikować. “Zadaniem rodzica jest nauczyć dziecko, jak można wyrażać swoje emocje, nie wyrządzając nikomu krzywdy” (cytat: Joanna Sakowska).

Temat jest znacznie bardziej obszerny, dziś z premedytacją wykorzystałam go, do zachęcenia rodziców dzieci młodszych i sięgnięcia po nową książkę: “Basia, Wielka Księga o Uczuciach” Zofia Stanecka i Marianna Oklejak.

Jak zawsze w serii o Basi, znajdziecie tu sytuacje trudne i piękne. Książka jest ważna i aktualna. Porusza temat 45 uczuć z jakimi radzą sobie, lub nie najmłodsze dzieci. Każde uczucie opisane jest przez kilku bohaterów, kiedy więc czytamy o lęku, dziecko dowiaduje się, czego boi się mama Basi, babcia i sama Basia. Z każdej lekcji płynie mądra puenta dla rodzica i dziecka. W związku z sytuacją, w jakiej przyszło żyć naszym rodzinom od roku, pomóżmy sobie i naszym dzieciom nazywać i przeżywać emocje, a wtedy będzie nam wszystkim łatwiej, powrócić do normalności…

Basia. Wielka księga o uczuciach – Zofia Stanecka (Książka) – Księgarnia Internetowa Egmont

One thought on “Porozmawiajmy o uczuciach”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *