Blisko przyrody

Córka mojej siostry z dużym zainteresowaniem przygląda się ptakom, czyta o nich, opowiada, a nawet wykonała pracę na ich temat do szkoły, wcześniej zobaczyli ją członkowie rodziny. Pasja ta udzieliła się też moim siostrom, które w wolnym czasie chodzą w miejsca, gdzie ptaki można spotkać. Podglądają je przez lornetki i wertują albumy w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: jaki to gatunek?

Pamiętam też kolegę, który z wielką pasją ptaki obserwował i fotografował, była to praca ciekawa i wymagająca. Przede wszystkim cierpliwości, czekanie na odpowiedni moment – sekundę aby zdjęcie wykonać. Wymagała też doskonałej wprost znajomość środowiska naturalnego ptaków oraz ich upodobań i zwyczajów. Fascynujące!

Świat przyrody, która nas otacza, nie jest już tak oczywisty. Związek młodych ludzi z ziemią, ogrodem, lasem wygląda dziś inaczej, a po ostatnim roku, kiedy głównie słyszeliśmy: “zostań w domu” odkrywanie i docenianie przyrody nabrało nowego znaczenia.

Patrząc na ten zmieniający się świat, postępującą degradację środowiska naturalnego, cieszę się, że pojawiają się takie pozycje jak: “Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych” ostatnie tytuły to “Ptaki” i “Ogródek warzywny”.

Z jednej i drugiej strony można dowiedzieć się jak obserwować przyrodę, jak o nią dbać np. czym jest kompost, jak użyźniać glebę, czym jest płodozmian i jakie rośliny mają wyjątkowe właściwości? Książeczki są ładnie wydane i skierowane do kreatywnych młodych ludzi, którzy już radzą sobie z czytaniem i mogą wykonać ciekawe eksperymenty w ogrodzie, czy też, lesie wyposażeni w nową wiedzę. Nauka przez zabawę i doświadczanie.

Wracając do ptaków, z książki dzieci dowiedzą się nie tylko jak je rozpoznawać, ale i czym dokarmiać, jak migrują, jak zbudować karmnik i jaki jest cykl życia ptaków? Do poznawania potrzebne będą nożyczki, klej, kolorowe pisaki, jest co robić!

Zapowiada się więc dobra zabawa, połączona z odkrywaniem i poznawaniem przyrody, z możliwością korzyści dla obu stron.

https://egmont.pl/Ptaki.-Akademia-madrego-dziecka.-Moj-zeszyt-obserwacji-przyrodniczych,50824206,p.html

https://egmont.pl/Ogrodek-warzywny.-Akademia-madrego-dziecka.-Moj-zeszyt-obserwacji-przyrodniczych,50824207,p.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *