Kłótliwy jest ten, kto się kłóci. Pokażcie mi kogoś, kto się nie kłóci? Wcześniej, czy później w relacji między dwojgiem ludzi, w grupie, w rodzinie, wśród znajomych np. w pracy zawodowej, pojawia się konflikt.

Takie sytuacje są nieuniknione, kłótnie mogą nastąpić z powodu różnicy opinii, potrzeb, zainteresowań, czy odmiennych wartości. Pytanie, co z tych konfliktów wynika dla osób zainteresowanych? Kolejne pytanie, co jeśli między osobami nie dochodzi do konfliktu wcale?
Najnowsza książka z serii: “Akceptuję, to co czuję” nosi tytuł “Kłócimy się, godzimy się”. Zawiera pomysły na zabawę, gry i układanki z których dziecko uczy się wypracowywać własne sposoby radzenia sobie z konfliktem. Oczywiście nie jest możliwe, aby dokonało tego bez pomocy rodziców. Na końcu książki jest poradnik dla rodziców, szczerze mówiąc jego treść mnie zaskoczyła, oczywiście pozytywnie. Przeczytacie tam o tym, że konflikt pomaga budować harmonię w życiu rodzinnym, służy rozwojowi naszych dzieci, pomaga zaznaczyć własną odrębność. Unikanie konfliktu nie jest dobrym sposobem na budowanie trwałej harmonii, a naturalny strach przed konfliktem, może mieć różne przyczyny.

Wskazówki dla rodzica są naprawdę ważne, pozwalają uniknąć wielu pułapek np. nie rozwiązywać konfliktów za dzieci. Pozwolić im samodzielnie konflikt rozwiązać, doświadczenie to rozwija poczucie własnej tożsamości i wartości.
W szkole dla rodziców poznałam metodę rozwiązywania konfliktów według T. Gordona, nazwana została “metodą bez porażek”, gdzie dewizą jest zasada bez porażek i pokonanych, czyli wygrany -wygrany. Jest ona bliska metodzie proponowanej w książce “Kłócimy się, godzimy się”, tym bardziej polecam ją waszej uwadze.

Z omawianej serii ukazał się jeszcze jeden tytuł: “Przyjaźń, jak się zaprzyjaźnić i przyjaźnić?” Przyjaźń jest niezbędna, odgrywa ogromną role w rozwoju młodych ludzi. Tu poradnik dla rodziców zawarty na ostatnich stronach znów jest świetny.
Nawiązywanie relacji z rówieśnikami i nie tylko, dbanie o przyjaciół, nabycie umiejętności życzliwego interesowania się drugim człowiekiem i mnóstwo innych informacji.
https://egmont.pl/Klocimy-sie-godzimy-sie.-Akceptuje-co-czuje,50824209,p.html