Nasze życie uczuciowe…

Zdradzamy:

jak rozpoznać, że rodzice cię kochają? czy wystarczy, że dają jeść, przytulą i dadzą buziaka? czy ich miłość wyraża się w trosce, a może w wymaganiach, wciąż czegoś chcą, wciąż zwracają Ci uwagę…, miłość to skomplikowane uczucie, wyraża się na tysiące sposobów, czasem zupełnie różnych, ba, nawet sprzecznych, a jednak większość z nas nie wątpi w miłość rodziców. Ale czy dzieci potrafią się cieszyć, tym, że są kochane? może z tą radością bywa różnie, ale z poczuciem braku miłości to już jest bardzo jednoznacznie…, i smutek towarzyszy takim dzieciom zawsze…

czym jest zazdrość o rodzeństwo? i co ważniejsze, czego nas ta zazdrość uczy o miłości właśnie. Będąc zazdrośni o brata, czy siostrę dzieci uczą się radzenia sobie z przykrym uczuciem, ale i zaufania do tych, którzy ich kochają i jeszcze, że miłość to dawanie, a nie tylko branie, że każdy z nas jest wyjątkowy!

dlaczego kłócimy się z tymi których kochamy? oj, kto ma rodzeństwo, ten na pewno wie, co to jest konflikt. Osobiście pamiętam z jaką złością i wściekłością walczyłam z bratem, o kłótniach nie wspominając. Teraz obserwuję nasze dzieci, czasem włos jeży mi się na głowie, tyle w nich złości i niechęci do siebie nawzajem, przykrych słów, o rękoczynach nie wspomną. A innym razem wtuleni w siebie, zapewniają się o gorącym bratersko-siostrzanym uczuciu. Wszystkie te zażarte kłótnie, pokazują, że przyczyn konfliktów jest tyle, co sposobów okazywania miłości, ale kłótnie nie przekreślają miłości, są wyrazem kłopotów z zaakceptowaniem inności. I co ważne, pokazują, że życie z innymi ludźmi nie jest łatwe, trzeba się go uczyć, nawet gdy bardzo ich kochamy.

kolejne pytania to:

czy dobrze być zakochanym? czy wolisz być sam, czy z przyjaciółmi? i słów kilka o nieśmiałości, a wszystko w bardzo ładnie wydanej i przystępnie napisanej książce wyd. zakamarki: “Uczucia, co to takiego?” bardzo nam się podobała, także polecam, można sprowokować kilka ciekawych dyskusji na łonie rodziny.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *